Artykuł sponsorowany

Jak wygląda proces leczenia z użyciem implantów zębowych?

Jak wygląda proces leczenia z użyciem implantów zębowych?

Implanty zębowe to nowoczesne antidotum dla osób, które straciły zęby na skutek wypadków, chorób lub starzenia się. Dzięki nim można odzyskać nie tylko estetyczny wygląd, ale także pełną funkcjonalność zgryzu. Jak przebiega proces leczenia z użyciem implantów zębowych? Oto szczegółowy opis etapów tego innowacyjnego zabiegu.

Wybór odpowiedniego implantu zębowego

Przed przystąpieniem do leczenia, dentysta dokładnie analizuje stan jamy ustnej pacjenta oraz jego potrzeby. Współcześnie dostępnych jest wiele rodzajów implantów z różnymi parametrami, takimi jak materiał, kształt czy też długość. Wybór odpowiedniego implantu zależy od indywidualnych cech pacjenta, takich jak grubość kości czy ilość utraconych zębów. Warto również wspomnieć o tym, że istnieją różne systemy mocowania protez na implantach, które wpływają na komfort użytkowania oraz trwałość całej konstrukcji.

Planowanie zabiegu implantacji

Kiedy już zostanie wybrany odpowiedni implant, stomatolog przeprowadza szczegółowe badania diagnostyczne w celu opracowania planu leczenia. W tym celu wykonuje się zdjęcia rentgenowskie, a czasami także tomografię komputerową. Na podstawie tych badań lekarz może ocenić stan kości, w której ma być osadzony implant, a także zaplanować jego dokładne umiejscowienie.

Zabieg wszczepienia implantu zębowego

Sam zabieg wszczepienia implantu zębowego przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog wykonuje niewielkie nacięcie w dziąśle, odsłaniając kość, w której ma być umieszczony implant. Następnie wiertło jest używane do przygotowania otworu, do którego wprowadza się implant. Po wszczepieniu implantu dziąsło jest zaszywane i rozpoczyna się proces gojenia.

Okres gojenia i integracji implantu z kością

Po zabiegu wszczepienia implantu następuje okres gojenia, który trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie pacjent musi dbać o higienę jamy ustnej oraz unikać nadmiernego obciążenia miejsca wszczepienia. Ważne jest również regularne kontrolowanie stanu gojenia przez stomatologa. Implant musi się zintegrować z kością szczęki lub żuchwy — proces ten nazywany jest osteointegracją. Dopiero po jego zakończeniu można przystąpić do kolejnego etapu leczenia.

Odbudowa protetyczna na bazie implantów zębowych

Kiedy implant zębowy stosowany np. w Warszawie zintegruje się z kością, stomatolog przystępuje do odbudowy protetycznej. W zależności od potrzeb pacjenta może to być korona, most czy proteza na implantach. Odbudowa protetyczna ma na celu przywrócenie pełnej funkcjonalności zgryzu oraz estetyki uśmiechu. Dobrze dobrana i wykonana praca protetyczna zapewnia komfort użytkowania oraz trwałość całej konstrukcji.

Implanty zębowe to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na skuteczne leczenie braków w uzębieniu. Dzięki nim można cieszyć się niejedynie pięknym uśmiechem, ale także pełną funkcjonalnością zgryzu. Ważne jest jednak, aby cały proces leczenia był przeprowadzony przez doświadczonego stomatologa, a także indywidualnie dostosowany do potrzeb pacjenta.