Artykuł sponsorowany

Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy do swojego samochodu?

Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy do swojego samochodu?

Dobór odpowiedniego oleju silnikowego do swojego samochodu jest kluczowym elementem dbałości o jego stan techniczny i długowieczność. Właściwy olej silnikowy pełni wiele istotnych funkcji, takich jak smarowanie, chłodzenie, czyszczenie czy uszczelnianie. W związku z tym, warto wiedzieć, jak dobrać odpowiedni produkt, który spełni wymagania naszego silnika. W tym artykule przedstawimy kluczowe kryteria wyboru oleju silnikowego.

Rodzaje olejów silnikowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje olejów silnikowych, które można podzielić na trzy główne grupy. Pierwszą z nich są oleje mineralne, które są produkowane na bazie ropy naftowej. Są one stosunkowo tanie, ale mają gorsze właściwości niż oleje syntetyczne czy półsyntetyczne. Oleje półsyntetyczne to połączenie olejów mineralnych z syntetycznymi. Dzięki temu uzyskują lepsze właściwości niż oleje mineralne, ale są nieco droższe. Natomiast oleje syntetyczne są produkowane w oparciu o syntetyczne składniki, co sprawia, że mają najlepsze właściwości, ale są również najdroższe.

Kluczowe kryteria wyboru oleju silnikowego

Przy wyborze oleju silnikowego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów. Po pierwsze, należy sprawdzić, jaki rodzaj oleju jest zalecany przez producenta naszego samochodu. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu lub na stronie internetowej producenta.

Kolejnym ważnym kryterium jest lepkość oleju, czyli jego zdolność do przepływania. Lepkość oleju jest oznaczana dwiema liczbami i literą "W", np. 5W30. Pierwsza liczba oznacza lepkość oleju przy niskiej temperaturze, a druga – przy wysokiej. Im niższa liczba przed literą "W", tym lepiej olej radzi sobie z niskimi temperaturami. Natomiast im niższa liczba po literze "W", tym lepiej olej sprawdza się przy wysokich temperaturach.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na normy i specyfikacje oleju. Normy są to standardy jakościowe opracowane przez organizacje międzynarodowe, takie jak ACEA czy API. Specyfikacje natomiast są opracowywane przez producentów samochodów i określają wymagania, jakie muszą spełniać oleje stosowane w ich pojazdach. Przykładem takiej specyfikacji może być VW 502.00 dla samochodów marki Volkswagen.

Znaczenie właściwego doboru oleju silnikowego dla długowieczności silnika

Dobór odpowiedniego oleju silnikowego Liqui moly ma kluczowe znaczenie dla długowieczności silnika. Właściwy olej zapewnia odpowiednie smarowanie, co zmniejsza tarcie między elementami ruchomymi silnika, a tym samym – zużycie tych elementów. Dzięki temu silnik pracuje sprawniej i zużywa mniej paliwa. Olej silnikowy pełni także funkcję chłodzenia, odprowadzając ciepło z gorących części silnika. Dzięki temu chroni silnik przed przegrzewaniem i uszkodzeniami wynikającymi z wysokich temperatur. Ponadto, olej odpowiada za czyszczenie silnika z osadów.

Podsumowując, dobór odpowiedniego oleju silnikowego jest kluczowym elementem dbałości o stan techniczny i długowieczność naszego samochodu. Warto zwrócić uwagę na rodzaj oleju, jego lepkość oraz normy i specyfikacje, aby wybrać produkt, który spełni wymagania.