złote popołudnie złote popołudnie złote popołudnie

Magiczny fortepian - Dorota i Paweł Motyczyńscy

W tym roku spotykamy się na miejscu Złotego Popołudnia już w piątek. Wieczorem wszystkich gości Dworu w odpowiedni dla Złotego Popołudnia nastrój wprowadzi fortepianowy koncert w wykonaniu Doroty i Pawła Motyczyńskich.

Dorota Motyczyńska – Koncertująca pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie w  2014 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Zbigniewa Raubo. Aktualnie pracuje nad doktoratem w macierzystej uczelni pod kierunkiem prof. Wojciecha Świtały.
Posiada bardzo szeroki repertuar ze szczególnym uwzględnieniem utworów kompozytorów polskich. W roku 2014 ukazała się jej debiutancka płyta z utworami F. Chopina i K. Szymanowskiego.
Koncertowała w Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Wrocławskiej, w Zamku Królewskim w Niepołomicach oraz w miejscach związanych z Fryderykiem Chopinem: w Dworku w Żelazowej Woli, Dusznikach-Zdroju w Muzeum F. Chopina w Warszawie, a także za granicą we Włoszech, w Niemczech, w Hiszpanii, na Słowacji, w Estonii i we Francji.
Zajmuje się również wykonawstwem na instrumentach historycznych, pracowała w klasie klawesynu prof. Marka Toporowskiego oraz w klasie fortepianu historycznego mgr Katarzyny Drogosz. Występowała m. in. w Museum für Kunst und Gewerbe w Hamburgu oraz w Muzeum Historii Katowic.
Swoje umiejętności doskonaliła na lekcjach mistrzowskich z wybitnymi pedagogami, m. in: Anną Malikovą, Katarzyną Popową-Zydroń, Beatrice Berthold, Lee Kum Sing, Andrzejem Jasińskim, Aleksejem Orłowieckim oraz Hubertem Rutkowskim.
Jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, laureatką nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Narwie w Estonii, laureatką III miejsca w Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu, laureatką III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym FORUM PER TASTI w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji, laureatką II miejsca na „Ischia” International Piano Competition oraz laureatką I miejsca w Turnieju Chopinowskim im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie.
W latach 2007 – 2009 była podopieczną Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, w latach 2009 – 2013 otrzymała Stypendium Artystyczne Burmistrza Polkowic, a w roku akademickim 2012/2013 otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Paweł Motyczyński – Uczestnik XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2015 roku. W roku 2013 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie prof. Mirosława Herbowskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Aktualnie jest doktorantem w macierzystej uczelni.
Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Paula Badurę-Skodę, Philippe'a Giusiano, Andrzeja Jasińskiego, Kevina Kennera, Alicję Paletę-Bugaj, Johna Perry'ego, Katarzynę Popową-Zydroń, Zbigniewa Raubo, Wojciecha Świtałę, Dang Thai-Sona oraz Dinę Yoffe.
Występował jako solista w ramach takich festiwali jak: „Chopin i jego Europa” w Warszawie, „Muzyczna Korzkiew”, „Wawel o Zmierzchu” w Krakowie, „Over the Clouds” w Wiener Neustadt w Austrii, „Piano Plage” w Ouistreham we Francji, 67. Międzynarodowego Festiwalu w Dusznikach Zdroju. Koncertował w takich miejscach jak: Zamek Królewski w Warszawie, Willa "Atma" w Zakopanem, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Krakowska, NOSPR. Występował również za granicą: w Austrii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Słowacji oraz na Ukrainie i na Węgrzech.
Jest laureatem m.in. Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego w VIII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy, "Estrady Młodych" 43. Festiwalu Pianistyki Polskiej, XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych "Tydzień Talentów", I nagrody w II Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich oraz IV nagrody w 43. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
W latach 2006-2008 był podopiecznym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, w roku akademickim 2010/2011 otrzymał stypendium Małopolskiej Fundacji Stypendialnej "Sapere Auso", w roku 2011/2012 Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2012/2013 Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.